BALIK İLAÇLARI

Balık İlaçları  

Potasyum Permanganate  

1 gr./100 litre su oranı ile kullanılır. Bu yoğunlukta balıklar 10-30 dakika banyo yaptırılır. Bazı balıklar Potasyum Permanganata karşı hassastırlar. Bu nedenle uygulama sırasında balık dikkatlice izlenir ve herhangi bir aksilik görülür ise banyo hemen durdurulur ve balık normal akvaryumuna geri konulur. Larnea hastalığında %0.1 eriyiği ile lokal (balığın üzerindeki belli bir bölge) tedavi yapılır.

Potasyum İodide ve İodine
Bu madde uzun süreli banyo için kullanılır. 1gr. iodine ve 100gr. potasyum iodide 1 litre suda eritilir. Bu eriyikten her litre akvaryum suyuna 0.5 ml. hesabı ile ilave edilir.(10 litre su için 5ml)

Concurat
Bir firmanın çıkardığı özel ilaç ismidir. İlaç 2.3.5.6 tetrahvdro-6-phenyl imidazo (2,1-6) thiazol hydrochlorides ihtiva eder.Capillaria'nın kontrolü için bu ilaçtan 2-4 gr. 1 litre suya konulur. Bu su içerisinde tubifex (canlı yem) konulur ve kurtlar ölmeye başladığı an veya ölmeye başlayacakları hissedildiği an kurtlar alınır ve hasta balıklara yedirilir.

Bakır Sülfat
Mavi kristaller şeklinde olan bakır sülfat (CuSo4-5H2O) 1 gramı 1 litre suda eritilir ve bu eriyikten 1.5cm3'ü akvaryumdaki her 1 litre su için verilir. Bu uzun süreli banyolar için önerilir. Tatlı su akvaryumlarında bakır sülfat çok dikkatli olarak kullanılmalıdır. Deniz akvaryumlarında ise bakır suyun kirliliğine bağlı olarak süratle çökeltilir. Bu nedenle uygulamanın 3-5 ve 7.gününde tekrarlanmasında fayda vardır. Eğer deniz suyu taze ise uygulama bir iki defa daha yapılabilir. Eğer su eski ise uygulamalar daha az yapılır. Bakır sülfat uygulamalarından amaç sudaki bakır sülfat oranını litrede 1-1.5 mg. dolaylarında tutmak içindir. Özellikle oodinium dış parazitine karşı 0.1-0.4 ppm ortamında devamlı banyo etkili olur.

Lindane
Lindane
çok etkili bir haşere ilacıdır. Suda çözülmez, zehirli bir maddedir. Balık üzerine bulaşmış bazı parazitlerin imhasında kullanıla bilinir ise de akvaryum balıklarında dikkatli kullanmak gerekir. Direkt olarak akvaryum içerisine kullanmak uygun olmayacaktır. Parazitli balık dışarıda ayrı bir kapta veya karantina akvaryumunda ilaçlanmalıdır. Bu amaçla balık, içi su dolu bir kaba alınır. Suyun üzerine çok az lindane serpilir ve balık burada 10-15 dakika tutulduktan sonra tekrar akvaryuma döndürülür.

Malagit Yeşili
Malagit yeşili cholorid ve oxalate halinde pazarlanır. Oxalate olarak pazarlananları balıklar için daha zehirli fakat parazitler ile mücadele için daha etkilidir. Önerilen doz 0.03 mg/litredir. Standart olarak 1.5 gr. malagit yeşili bir litre suda eritilir. Bu eriyikten 2ml/100 litre suya uygulanır. 2 ppm dozlu eriyikte balıklar 30 dakika banyo yapılır ise dış pazazit ve mantarlara karşı etkili mücadele yapılmış olur.

Metronidazol
Metronidazol (1-b(hydroxyethyl)-2-methyl-5 nitroi-midazol) formülündedir. İnsanlar içinde kullanıldığından kimyasal madde satılan yerlerden veya eczanelerden temin edile bilinir. Akvaryumlara 15g/litre olarak 3-4 gün süre uygulanıla bilinir (250mg olarak satılan tabletler 38-40 litre suya bir adet şeklinde uygulana bilinir.).  Bu süre sonunda su aktif karbon kömürlü filtreler ile temizlenmeli veya bu mümkün değil ise akvaryum suyunun yarısı kullanım bittikten sonra ilk gün %25'i ise üçüncü gün değiştirilmelidir. Metraljil adı ile eczanelerde satılan ilaçla bu tedavi yapılabilmektedir.

Nitrofuran İhtiva Eden İlaçlar
Bakteriyel ve bazı durumlarda mantar hastalıkları için çok etkili olan bir maddedir. Bakteriyel enfeksiyonlar için 20 ppm'lik solusyonda 4-5 gün banyo önerilebilir. Nifurpirinol ile 500 litre suya 1gr. olacak şekilde tedavi amacı ile veya 1.000 litre suya koruma anacı ile konulabilinir. Bu ilaç veya grubundan kullanıcak ilaçlar çok etkili ilaç olup akvaryum içinde tatbik ettiğinizde biyolojik ortamı yok ettiğinden ilacı tedavi amacı ile karantina akvaryumunda su değiştirilmeden 5 gün süre ile kullanılması kesinlikle uygun olacaktır. 5 gün sonunda balık karantina akvaryumundan çıkarılarak normal akvaryuma geri konulur.

Rivanol
100 mg. rivanol  100cm3 sıcak suda eritilir. Eriyik soğutulur. Balıkların yaraları üzerine pamukla sürülür. Gerekli gürülür ise 48 saat sonra tedavi tekrarlanılabilinir. Uygulama sırasında balığın gazlamalarına ve gözüne ilacın kaçmamasına dikkat edilmelidir. Bunun için balığın üzerine ilaç sürülürken balığın kuyruk hizası yere bakacak şekilde elde tutulup yaranın üzerine bu şekilde sürülebilinir.

Sülfanomidler
Akvaryumda hastalık amili olan bakterilerden antibiyotik ve sülfanomidli ilaçlara dayanabilmeleri hemen hemen yok gibidir. Sulfanilamide veya sülfathizol kullanımında, hasta balıklar 2-3 gün süre ile 100mg./Litre oranındaki suda tutulurlar.Eğer uygulama bu oranda akvaryuma yapılır ise 3 gün sonunda suyun %50'si değiştirilmelidir. Bu maddeler suda pek iyi erimedikleri için suda bulanık bir görüntü yaratabilir ve bu durum balıklara bir zarar vermez.

Trichlophon
Bu maddenin kullanılacağı akvaryumlarda su sıcaklığının 20-22 dereceden aşağı 27-28 dereceden yukarı olamaması lazımdır. 0.2-0.3 mg./Litre oranındaki suda hasta balıklar 3-4 gün banyo edilir.

Antibiyotikler
Bakteriyel hastalıkların tedavisinde çok yararlı olan antibiyotiklerin dış ülkelerde pek çok çeşidi akvaryum balıkları hastalıkları için piyasaya çıkarılmış bulunmaktadır. Ülkemizde de bu konuda bazı girişimler vardır. Akvaryumlarda en çok kullanılan antibiyotiklerden bir kaçı aşağıdadır.

Terramycin

10-20 mg./Litre

Eriyikte balıklar uzun süre banyo yaptırılabilinir.

Chloromycetin

50-80 mg./Litre

Eriyikte balıklar uzun süre hasta balıklar tutulabilir.

Oxytetracycline

5-8 mg./Litre

Eriyikte balıklar uzun süre hasta balıklar tutulabilir.

Bactrim

1 tablet/100 Litre

3 gün boyunca uygulanır.Sonunda %50 su değiştirilir.

Kinin
Litrede 0.001 gr.=1 mg. oranında uygulanabilir. (Akvaryuma bu kadar küçük dozda vermek için önce 1 gr. kinin 1 litre suda eritilir.Daha sonra litre başına 1 ml. gelecek şekilde uygulanır.

Formalin
0.1ml/litre oranındaki karışımda balıklar 1 saat banyo yaptırılır. Dış parazitler için akvaryumlara 100 litre su için 1 ml. kullanılabilinir.

Tuz
%3-5 ihtiva eden suda balıklar 2 dakika tutulur ise bu tedavi sülüklerden kurtulmak için yeterlidir. %1'lik tuzlu suda 1 saat balık tutulur ise dış parazitlere karşı mücadele yapılmış olur. Akvaryumlarda temizlenmiş kaya tuzu kullanılır. Özel olarak tuzluklardan akması için içerisine magnezyum sülfat ilave edilmiş masa tuzları kullanılmamalıdır.

Acriflovine
Dış parazitlere. kuyruk çürümesine ve mantarlara karşı kullanıldığında 0.02 ppm konsantrasyonda balıklar 3 gün süre ile tutulur.

Phenoxethol
Dış mantarlara ve kuyruk çürümesine karşı 10ml/litre oranındaki karışımda balıklar devamlı olarak tutula bilinir.

Metilen Mavisi
Özellikle mantar ve parazitlere karşı etkili olan bir kimyasal maddedir.Akvaryumculukta çok kullanılan bir maddedir. Uzun süreli tedavi için %5'lik eriyinden 5 litre suya 3 damla hesabı ile kullanıla bilinir.

Aktif Maddeler
Balık bakımında Medikasyon, Anestezi, Sedasyon, Sterilizasyon-Dezenfeksiyon ve Antisepsi amacıyla en sık kullanılan bileşiklerin bir listesi.   
  
 

Asetik asit banyosu (1-2ml saf asetik asit/Litre DİKKAT:saf asetik asiti kullanırken çok dikkatli olun ve herzaman eldiven takın; 45 saniyeden 10 dakikaya kadar kullanın)- Ektoparazitler  

Acriflavin (pek çok dirençli  tür geliştiğinden artık kullanılmıyor)- sistemik bakteriyel enfeksiyonlar  

Amoxixillin trihydrate ağızdan (10 gün boyunca 40-80mg/kg balık) veya enjeksiyon şeklinde- sistemik bakteriyel enfeksiyonlar 

Ampicilline sodium ağızdan (10 gün boyunca 50-80mg/kg balık) veya enjeksiyonla – sistemik bakteriyel enfeksiyonlar 

Benzocaine anesthetic (50-500mg/litre, 60 saniye içinde anestezi sağlar), sedatif olarak (10-40mg/litre, balıklar taşınırken). 

Karbon dioksit anestetik, su tamponatı 

Chloramfenicol (Kloramfenikol) enjeksiyon (20-50mg/kg balık, periton içine haftada 1, iki hafta boyunca)- sistemik bakteriyel enfeksiyonlar.  

Chlortetracycline banyosu, ağızdan veya enjeksiyon- Dropsy, Malawi bloat, Fin rot, sistemik bakteriyel enfeksiyonlar.  

Bakır sülfat banyo (0.15 mg/litre)- Deri ve solungaç protozoanları, parazitler vs. 

Difluorobenzuron banyo (0.03mg/litre) Lernaea’da çok etkin  

Dimetridazole banyo, ağızdan veya enjeksiyon- Hexamita (kafada delik hastalığı).  

Doxycycline hydrochloride (+Sulfafurazole) enjeksiyon- Wasting hastalığı  

Enrofloxacin banyo (2mg/litre 5 gün boyunca), ağızdan (10mg/kg balık 10 gün boyunca), enjeksiyon (10mg/kg balık kas içi (IM) veya periton içi (IP) 3 gün arayla)- sistemik bakteriyel enfeksiyonlar  

Erythromycin ağızdan (25-50mg/kg balık 4-7 gün)- sistemik bakteriyel enfeksiyonlar (özellikle böbrek enfeksiyonları). 

Flumequine banyo (50-100mg/litre 3 saat boyunca), ağızdan (10mg/kg balık 10 gün boyunca), enjeksiyon (30mg/kg balık IP)- sistemik bakteriyel enfeksiyonlar  

Formalin banyo (15-25mg/litre) deri ve solungaç protozonları, deri incelmesi. Sterilizasyon: %6-8, dezenfeksiyon: %1-8, Antisepsi: %70 

Furaltadone uzun süreli banyo (20-50mg/litre 24 saat boyunca)- sistemik bakteriyel enfeksiyonlar  

Furazolidone uzun süreli banyo (1-10mg/litre en az 24 saat boyunca), ağızdan (50-100mg/kg balık 10-15 gün boyunca)- sistemik bakteriyel enfeksiyonlar (örneğin ülser hastalığı), Hexamita (kafada delik hastalığı), neon tetra hastalığı ile ilgili semptomlarda.  

Kanamycin sulphate uzun süreli banyo (50-100mg/litre 3 günde bir, 3 kez tekrarlanacak şekilde, her tedaviden sonra suyun %50’si değiştirilmeli), ağızdan (50mg/kg balık), enjeksiyon (20mg/kg balık IP 14 gün boyunca 3 günde bir)- Wasting hastalığı 

Levamisole iç nematodlarda 

Malachite yeşili banyo /50-60mg/litre 10-30 saniye veya 1 mg/litre 30-60dakika), uzun süreli banyo (0.10mg/litre üç kez, 3 gün arayla, tedavi sonrasında kalan kimyasalı aktif kömürle uzaklaştırın), swab (atuşman, cilt lezyonuna 100mg/litrelik solüsyondan sürün)- Mantarlar, beyaz benek, gövde incelmesi, kadife, mold enfeksiyonları ve su ektoparazitleri. 

Malachite yeşili+formalin uzun süreli banyo (25ppm formalin+0.10mg/litre malachite yeşili; gün aşırı üç gün boyunca; ara günlerde %50 su değişimi)- deri incelmesi, ICH, diğer dış protozoonlar ve fluke (trematode kurtları).  

Mebendazole barsak şerit parazitleri 

Methylene mavisi sürekli banyo (2mg/litre 3-4 gün boyunca, tekrarlamak gerekebilir)- yumurta mantarı, dış protozoonlar.  

Metriphonate  anchor kurtları, deri ve solungaç parazitleri, parazitik kabuklular, sülükler.  

Metronidazole sürekli banyo (7mg/litre2 gün boyunca; 3 kez tekrarlanır) Hexamita (kafada delik hastalığı).  

Minocycline sürekli banyo (7mg/litre2 gün boyunca, sonra tam su değişimi ve tekrar- UYARI: üçüncü kez tekrarlamak ölümcül olabilir)- Dropsy, Malawi bloat, Fin rot. UYARI: Yalnızca tetrasiklinler işe yaramadığında kullanılmalı.  

Minocycline+sulfafurazole Wasting hastalığı. 

Nalidixic asit (suda çözünür şekli) banyo (13mg/litre 3 günde bir, en çok 3 kez tekrarlanmalı)- sistemik bakteriyel enfeksiyonlar.

Oxolinic asit banyo (25mg/litre 15 dakika boyunca; günde 2 kez 3 gün boyunca), uzun süreli banyo (1mg/litre 24 saat boyunca), ağızdan (10mg/kg balık 10 gün boyunca)- sistemik bakteriyel enfeksiyonlar.  

Oxytetracycline hydrochloride banyo (10-50mg/litre 1 saat boyunca), uzun süreli banyo (10-100mg/litre 1-3 gün boyunca; sert sularda daha yüksek dozlar; 3.günde %50 su değişimini takiben tekrarla), ağızdan (55-83mg/kg balık 10 gün boyunca), enjeksiyon (25-50mg/kg balık IM veya IP)-UYARI: Bu ilaç ışığa duyarlıdır; ışıkları kapat ve tedavi süresince akvaryumu ört- Dropsy, Malawi bloat, Fin rot, Sistemik bakteriyel enfeksiyonlar. UYARI: Oxytetracycline dirençli bazı türler vardır. Durum böyleyse minocycline tedavisi uygulanabilir- minocyclin’i son çağre olarak kullan.  

Perkloridler/kloridler Kepçe, cam, kum, taş dezenfeksiyonu. Yıkama aşamasında klordan kurtulmak için musluk suyu kondisyoncusu (klor arındırıcı) kullan.  

Potasyum permanganat balık bitinde etkin; dezenfeksiyon 

Phenoxyethanol beyaz benek hastalığı, fin rot. 

2-phenoxyethanol anestetik 

piperazine sitrat barsak yuvarlak kurtları 

potentiated sulphonamide sistemik bakteriyel enfeksiyonlar 

paraziquantel kan parazitleri, iç helmintler, balık kalp kurdu. 

Quinaldine sulfate anestetik 

Sarafloxacin (deneme aşamasında)-sistemik bakteriyel enfeksiyonlar. 

Sulfadiazin-trimethoprim ağızdan (30-50mg/kg balık 7-10 gün boyunca)- enjeksiyon (125mg/kg balık IP)-sistemik bakteriyel enfeksiyonlar.  

Sulfadimethoxine-ormetroprim yalnızca ağızdan (50mg/kgbalık 5 gün boyunca)-sistemik bakteriyel enfeksiyonlar. 

Sulfadimidine-sistemik bakteriyel enfeksiyonlar. 

Sulfafurazole(+doxycycline HCL veya minocycline HCL)-wasting hastalığı.  

Sulfamerazine yalnızca ağızdan (220mg/kg balık 14 gün boyunca)- sistemik bakteriyel enfeksiyonlar UYARI:dirençli pekçok bakteri var, etkili olmayabilir.  

Sulfamethozazole-trimethoprim banyo (25mg/litre 6-12 saat boyunca), ağızdan (50mg/kg balık 10 gün boyunca), enjeksiyon (50 mg/kg balık 7 gün boyunca günde 1 kez)- sistemik bakteriyel enfeksiyonlar.  

Tetracycline hydrochloride Dropsy, Malawi bloat, fin rot, sistemik bakteriyel enfeksiyonlar. UYARI: Bu ilaç ışığa duyarlıdır; ışıkları kapat ve tedavi süresince akvaryumu ört. UYARI: Tetrasikline dirençli bazı bakteriler var, durum böyleyse minocycline kullan. Herzaman önce tetrasiklini dene-minocyclini son çare olarak kullan.  

Thiosulfate sodium 7mg thiosulphate 1 mg kloru nötralize eder.  

Dekoratif Kayalar

img src=http://img412.imageshack.us/img412/5171/p4220076rs7.jpg height=240 width=320 border=0 onload=NcodeImageResizer.createOn(this); / DIV/DIV DIV/DIV DIV/DIV DIV/DIV DIVKilo 1,25YTL/DIV DIVimg sr...

Akvaryumcu Seçmenin 10 ipucu

TABLE =contentpaneT T TR TD vAlign=top colSpan=2 P align=justify SPAN =postFONT size=2SPAN style=FONT-WEIGHT: boldTankları güzel gözüküyormu,balıklar sağlıklımı?/SPANDükkandaki akvaryum ve balıklar iyi durumda ...

Lelelupi

SPAN style=FONT-WEIGHT: bold; FONT-SIZE: 8pt; COLOR: rgb(0,0,0); FONT-STYLE: normal; FONT-FAMILY: Tahoma; TEXT-DECORATION: none; rgb:  Afrika Tanganika gölünün kuzey kayalık kıyılarında yaşarlar. Ülkemizde adı Limon cichlid olarakt...

Muhteşem Yunus(Muammer'den)(donut)

Değerli kardeşim resim yolladığın için teşekkür ederim balığın gerçekten çok güzel allah nazardan saklasın çok iyi baktığın belli oluyor.Eminimki oturup onu saatlerce hayran hayran izliyorsundur ki bundada haksız sayılmazsın. DIV /DIV...

Calvus

P align=justifySPANFONT color=#000080 size=3SPAN style=FONT-WEIGHT: 700; FONT-FAMILY: TahomaCALVUS/SPAN/FONT/SPANSPAN style=FONT-WEIGHT: bold; FONT-SIZE: 8pt; COLOR: rgb(0,0,0); FONT-STYLE: normal; FONT-FAMILY: Tahoma; TEXT-DECORATI...

Deep Sand Bed - Derin Kum Yatağı

P align=justifyAmerika’da yıllardır Dr.Ron Shimek öncülüğünde yaygın olarak kullanılan bu sistemin dalgası yavaş yavaş Avrupada ulaştı. Amerika’da aşağı yukarı en yaygın sistemin DSB olduğunu söyleyebiliriz. Dergilere aktarılmadan önce, yada Deniz ...

Yemler

PBSPAN style=FONT-SIZE: 10pt; COLOR: #330066; FONT-FAMILY: ArialGenel Bilgi :/SPAN/B/P P align=justifySPAN style=FONT-SIZE: 10pt; COLOR: black; FONT-FAMILY: ArialAkvaryum balıklarının dengeli ve sağlıklı beslenmesi hayati bir kon...

LABİDOCHROMİS CAERULUS

P align=centerstrong/strong/P P align=justifystrongHabitatı: Malawi Gölü'nün kayalık kesimleri. /strong/P P align=justifystrongBeslenme Biçimi:Hem etçil hem otçul /strong/P P align=justifystrongDavranis Biçimi: Barışçıl...

Dış Filitre Malzemeleri

TABLE style=WIDTH: 100% cellPadding=0 width=100% border=0 =MsonormalTableT T TR TD style=PADDING-RIGHT: 0.75pt; PADDING-LEFT: 0.75pt; PADDING-BOTTOM: 0.75pt; PADDING-TOP: 0.75pt P align=justify =MsonormalBSPAN s...

Frontosa

DIV style=MARGIN: 0cm 0cm 0pt/DIV DIV style=TEXT-ALIGN: justifystrongTanganikanın 35 cm ulaşabile büyük ağır ve güzel balıklardan olan Frontosalar akvaryumda beslenebilecek en FONT size=2büyük Tanganika balıklarıdır/FONT. Arka planda...

Protomelas sp. "Steveni Taiwan"

strongLatince Adı:/strong Protomelas sp. Steveni Taiwan BRBHabitatı ve Anavatanı:/B Malawi Gölü'nün tortu içermeyen kayalık bölgeleri BRBBeslenme Biçimi:/B Otçul BRBDavranış Biçimi:/B Barışçıl BRBKendi Türlerine Davranışı:...

YARALANMALAR

TABLE id=Autonumber1 style=BORDER-COLLAPSE: collapse borderColor=#111111 cellSpacing=0 cellPadding=0 width=100%TTTT T TR TDBFONT size=4Yaralanmalar/FONT/B/TD TD width=10 rowSpan=2 /TD/TR TR TD ...

CYRTOCARA MOORİİ (YUNUS)

P TABLE style=BORDER-RIGHT: medium none; BORDER-TOP: medium none; BORDER-LEFT: medium none; BORDER-BOTTOM: medium none; BORDER-COLLAPSE: collapse; mso-border-alt: solid black 2.25pt; mso-padding-alt: 0cm 3.5pt 0cm 3.5pt cell...

STRES VE BALIK

TABLE height=100% cellSpacing=0 cellPadding=0 width=90%TTTTT T TR TD vAlign=top align=middle width=100% TABLE id=Autonumber1 style=BORDER-COLLAPSE: collapse borderColor=#111111 cellSpacing=0 cellPadding=0 width=10...

YENİ TANK SENDROMU

TABLE id=Autonumber1 style=BORDER-COLLAPSE: collapse borderColor=#111111 cellSpacing=0 cellPadding=0 width=100%TTTT T TR TDBFONT size=4Yeni Tank Sendromu/FONT/B/TD TD width=10 rowSpan=2 /TD/TR TR ...

FUNGAL HASTALIKLAR

TABLE id=Autonumber1 style=BORDER-COLLAPSE: collapse borderColor=#111111 cellSpacing=0 cellPadding=0 width=100%TTTTT T TR TDBFONT size=4Fungal Hastalıklar/FONT/B/TD TD width=10 rowSpan=2 /TD/TR TR...

TÜBERKÜLOZ

TABLE id=Autonumber1 style=BORDER-COLLAPSE: collapse borderColor=#111111 cellSpacing=0 cellPadding=0 width=100%TTT T TR TDBFONT size=4Tüberküloz/FONT/B/TD TD width=10 rowSpan=2 /TD/TR TR TD P al...

SOLUNGAÇ PARAZİTLERİ

TABLE id=Autonumber1 style=BORDER-COLLAPSE: collapse borderColor=#111111 cellSpacing=0 cellPadding=0 width=100%TTT T TR TDBFONT size=4Solungaç Parazitleri/FONT/B/TD TD width=10 rowSpan=2 /TD/TR TR ...

BLOAT

TABLE id=Autonumber1 style=BORDER-COLLAPSE: collapse borderColor=#111111 cellSpacing=0 cellPadding=0 width=100%TT T TR TD width=10 rowSpan=2/TD TDBFONT size=4Bloat/FONT/B/TD TD width=10 rowSpan=2 /TD/...

DROPSY

TABLE id=Autonumber1 style=BORDER-COLLAPSE: collapse borderColor=#111111 cellSpacing=0 cellPadding=0 width=100%TTT T TR TD width=10 rowSpan=2/TD TDBFONT size=4Dropsy/FONT/B/TD TD width=10 rowSpan=2 /T...

BEYAZ BENEK

TABLE id=Autonumber1 style=BORDER-COLLAPSE: collapse borderColor=#111111 cellSpacing=0 cellPadding=0 width=100%TTT T TR TDBFONT size=4Beyaz Benek/FONT/B/TD TD width=10 rowSpan=2 /TD/TR TR TD P s...

YÜZGEÇ ERİMESİ

TABLE id=Autonumber1 style=BORDER-COLLAPSE: collapse borderColor=#111111 cellSpacing=0 cellPadding=0 width=100%TTTTT T TR TDBFONT size=4Yüzgeç Erimesi/FONT/B/TD TD width=10 rowSpan=2 /TD/TR TR ...

PSEUDOTROPHEUS ACEİ ICEMAN

P TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 T TR TD P style=MARGIN: 0pxFONT color=#4169e1strong/strong/FONT/P P style=MARGIN: 0pxFONT color=#4169e1strongHabitatı ve Anavatanı:/strong Malawi Gölü'nün kumluk bölgeleri. ...

COPADİCHROMİS BORLEYİ KADANGO

TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 T TR TD P style=MARGIN: 0pxFONT size=2FONT color=#4169e1FONT size=3strong/strong/FONT/FONT/FONT/P P style=MARGIN: 0pxFONT size=2FONT color=#4169e1FONT size=3strongLatinc...

Artemia

H1FONT size=4Artemia Salina naupli-Artemias salinas/FONT/H1 P align=justifyYavru balık üretiminde ve küçük akvaryum balıklarının beslenmesinde çok önemli bir canlıdır. Yumurtaları çok uzun bir süre saklanabilir . İstenildiği zaman bu yumur...

SCİAENOCHROMİS FRYERİ (AHLİ)

BLOCKQUOTE PstrongYaşadığı yer: /strongMalawi Gölü'nün hemen her yerine dağılmışlardır. Son yapılan çalışmalarda 5 tür dahatespit edilmiştir./P PBRstrongBoyu: /strongS. sp. sand türünün erkekleri 20 cm. kadar, S. ahli 16 cm. dişil...

Zehirlenmeler

P style=MARGIN: 0cm 0cm 0pt =MsonormalstrongGenel Bilgi/strong ?:namespace prefix = o ns = urn:schemas-microsoft-com:office:office /?:namespace prefix = o /?:namespace prefix = o /o:p/o:p/P P style=MARGIN: 0cm 0cm 0pt...

Akvaryum Ölçüleri ve Balık sayısı Oranı

P style=MARGIN: 0cm 0cm 0pt; mso-margin-top-alt: auto; mso-margin-bottom-alt: auto =MsonormalBSPAN style=FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: ArialAkvaryumun ölçüsünü belirlemek: /SPAN/BSPAN style=FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Arial...

İcatlar

DIV P =MsonormalBFONT face=Times New Roman size=4SPAN style=FONT-WEIGHT: bold; FONT-SIZE: 13.5ptŞarj ederken rahatlık/SPAN/FONT/B /P/DIV?:NAMESPACE PREFIX = O /O:P/O:P DIV DIV DIV PFONT face=Times New...

Tuz Kullanımının Balıklar Üzerindeki Etkisi

P align=justifyFONT color=#000000 size=3TUZ İÇERİĞİ: BRBRFONT face=Times New Roman, Times, serif color=#000000 size=4Akvaryum kültüründe tuz kullanımı BRBRTuz aynı zamanda sodyum klorit olarakta bilinir ve pek çok defa balık üretimind...

BUnları Biliyormusunuz.

TABLE style=FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Arial cellSpacing=3 cellPadding=3 T TR TD vAlign=top P align=centerSPAN style=FONT-WEIGHT: 700; FONT-FAMILY: FONT color=#ff0000 size=3KUTUP BALIKLARI NEDEN DONMAZLAR/FONT/SPAN/P/T...

BALIK İLAÇLARI

TABLE id=Autonumber1 style=BORDER-COLLAPSE: collapse borderColor=#111111 cellSpacing=0 cellPadding=0 width=100%T T TR TDBFONT size=4Balık İlaçları/FONT/B/TD TD width=10 rowSpan=2 /TD/TR TR TD P styl...

Resimlerinizi,Yazılarınızı Bekliyorum.

IMG height=17 alt=Clap src=http://www.akvaryum.com/Sitem/RTE/images/smiley32.gif width=18 align=absMiddle border=0 border=0IMG height=17 alt=Clap src=http://www.akvaryum.com/Sitem/RTE/images/smiley32.gif width=18 align=absMiddle border=0 bor...

Tropheus Moori

SPAN style=FONT-WEIGHT: bold; FONT-SIZE: 8pt; COLOR: rgb(0,0,0); FONT-STYLE: normal; FONT-FAMILY: Tahoma; TEXT-DECORATION: none; rgb: Görünüş olarak tropheus moori, 30 'un üzerinde renk çeşidi olan, çok beğenilen bir tanganika cichlidle...

Jaubert filtre sistemi

P align=justifyJauber sistemi, Prof. Jean Jaubert tarafından uygulandığı ve geliştirildiği için kendi ismi ile anılmaktadır. Prof. Jean Jaubert Deniz biyologudur ve Niza Üniversitesiyle Monako’daki Okyanus Müzesinde çalışmaktadır. Bu sistem Almanya...

Yerli ve İthal Cichledler

P align=justifyKimine göre ithal kimine göre yerli tartışmasında aslında herkesin bildiği bu konu hakkında fikir paylaşacağız. Birinci derecede hem fikir olduğunuz ithal (Orjinal) Cichlid balıkların yerli balıklara nazaran kat, kat üstün olduğu ren...

Akvaryumlarımızın başbelası nitrat

P =MsonormalFONT face=Times New Roman color=#000000 size=5Giriş/FONT/P P style=TEXT-INDENT: 35.4pt; LINE-HEIGHT: 200% align=justify =Msonormal?:NAMESPACE PREFIX = O /?:NAMESPACE PREFIX = O /O:P/O:PFONT face=Time...

OODİNİUM

TABLE id=Autonumber1 style=BORDER-COLLAPSE: collapse borderColor=#111111 cellSpacing=0 cellPadding=0 width=100%TTT T TR TDBFONT size=4Oodinium/FONT/B/TD TD width=10 rowSpan=2 /TD/TR TR TD P alig...

KANLI YÜZGEÇLER

TABLE id=Autonumber1 style=BORDER-COLLAPSE: collapse borderColor=#111111 cellSpacing=0 cellPadding=0 width=100%TT T TR TD width=10 rowSpan=2/TD TDBFONT size=4Kanlı Yüzgeçler/FONT/B/TD TD width=10 rowSpan=2&nb...

COLUMNARİS

TABLE id=Autonumber1 style=BORDER-COLLAPSE: collapse borderColor=#111111 cellSpacing=0 cellPadding=0 width=100%TTTTT T TR TDBFONT size=4Columnaris/FONT/B/TD TD width=10 rowSpan=2 /TD/TR TR TD ...

Nitrat Seviyesinin Ölçümü

H1FONT size=4Nitrat Seviyesinin Ölçümü/FONT/H1 P align=justifyBiyolojik süzme söz konusu olduğundan,balıkların amonyak ve diğer azotlu bileşiklerin zehir etkilerinden korunması lazımdır.akvaryumlarda mekanik ve kimyasal yollarla atıkların ...

Balıklarda Beslenmeye Bağlı Hastalıklar

P style=MARGIN: 0cm 0cm 0pt; TEXT-ALIGN: justify; mso-layout-grid-align: none align=justify =MsonormalBSPAN style=FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: TimesNewRomanPS-BoldMT; mso-bidi-font-family: TimesNewRomanPS-BoldMTFONT face=Time...

Sağlıklı Balık Seçimi İle ilgili Bilgiler.

P style=MARGIN: 0cm 0cm 0pt; mso-margin-top-alt: auto; mso-margin-bottom-alt: auto align=justify =MsonormalSPAN style=FONT-SIZE: 8.5pt; FONT-FAMILY: VerdanaSatın almaya karar verdiğiniz balıkların ithal edimesi sırasında iki veya üç ha...

İlk Kurulum

TABLE width=100% align=center border=0TT T TR TD align=middleFONT face=arial color=#333333 size=3BMalawi Akvaryumu Kurulumu/FONT/B/TD/TR TR TDFONT face=arial color=#000000 size=-1BR P =MsonormalMalawi,...

Hormon

A href=http://www.firat.edu.tr/fenbilimleri/Dergi/17-2/fturan_iakyurt.pdf target=_blankhttp://www.firat.edu.tr/fenbilimleri/Dergi/17-2/fturan_iakyurt.pdf/A...